Анализи
-
Разбивката на районните пазари на труда показва някои интересни развития. Във всеки един район на практика се засилва ролята на икономическия център - традиционно за столицата София, Варна и Пловдив, а в последните години и утвърждаването на Бургас. Динамиката на пазара на труда в Северозападния и Северния централен район насочват вниманието към Плевен и Велико Търново, които постепенно се открояват и играят все по-голяма роля, макар и все още далеч от водещите икономически центрове в страната.
-
Анализът на ИПИ разкрива, че движението на домакинствата между доходните групи в България е значително. Бедността е в немалка степен динамична. Нейният състав се мени през годините, като около 40% от домакинствата се изкачват по стълбата на доходите и не се връщат обратно в бедност в средносрочен план. Водещият фактор е заетостта.
-
Тази книга обобщава работата на ИПИ по проект "Активно гражданство и добро управление в борба с бедността".
-
Анализът на въздействието, което тези системи и политики имат върху стимулите за търсене на заетост, полагане на труд и достигане на лична икономическа независимост, е задължителен, но често пренебрегван елемент при формирането на политиките за справяне с бедността.
-
Целта на изследването е да проследи връзката между професионалното образование и пазара на труда в България. Качественото професионално образование произвежда подготвени кадри, които осигуряват конкурентни предимства на всяка една икономика.
-
Всяко покачване на минималната заплата със 100 лева води до загуба на 24,5 хиляди работни места сред най-ниско образованите
-
Всеки десети българин в риск от дълбока бедност. Безработните и неактивните на пазара на труда са сред най-рисковите групи
-
Изследването „Предизвикателства пред социалното подпомагане в България“ разглежда водещите програми в сферата на социалното подпомагане и ефекта им върху получателите на помощи. Повечето от идентифицираните слабости на системата за социално подпомагане са структурни и дългосрочни.
-
Настоящият доклад се стреми да направи анализ на настоящото състояние на образованието в България, както и да открои очертаващите се тенденции през последните години. Заедно с това се прави и преглед на състоянието на пазара на труда след началото на икономическата криза в страната от 2009 година. Целта на анализа е да идентифицира и коментира връзките между образованието на населението в страната и състоянието на пазара на труда. Този въпрос става още по-важен предвид променящата се структура на икономиката след 2009 г., която неминуемо е свързана и с промяна в търсенето и предлагането на работна сила.
-
Методологически коментар и преглед на данните
Нагоре